• 021-33984729
  • info@asoog.ir

کپسول قرص

کپسول قرص
کپسول قرص

کپسول قرص

کاربرد کپسول:

بسیاری از گیاهان دارویی دارای طعم بسیار تلخی هستند از همین رو استفاده از کپسول های خالی می تواند راه حل بهتری برای نچشیدن طعم این داروها باشد.

گیاهانی همچون صبر زرد، زردچوبه، هلیله سیاه و … را به تنهایی نمی توان خورد لذا استفاده از این کپسول ها راه حل مناسبی به نظر می رسد.

کپسولهای عرضه شده در فروشگاه پوپونیک از نوع مرغوب بوده و حالت ارتجاعی و نرمی کافی دارند و بر خلاف کپسولهای موجود به ویژه کپسولهای هندی، بر اثر فشار و یا در زمان بستن کپسول نمیشکنند.

انواع کپسول:

کپسول ها دارای انواع مختلف هستند. دو نوع اصلی از کپسول ها عبارتند از:

کپسول های سخت پوسته، که حاوی مواد خشک، پودر شده یا گلوله های مینیاتوری هستند.

اینها در دو نیمه ساخته شده اند: “بدنه” با قطر کوچکتر که با استفاده از یک “کلاه” با قطر بزرگتر پر شده و سپس مهر و موم می شود.

کپسول های پوسته نرم، در درجه اول برای روغن ها و برای مواد فعال که در روغن حل می شوند یا به حالت تعلیق در می آیند، استفاده می شوند.

 

ترکیبات کپسول:

هر دو نوع این کپسول ها از محلول های آبی عوامل ژل مانند پروتئین حیوانات (عمدتا ژلاتین) یا پلی ساکاریدهای گیاهی یا مشتقات آنها (مانند کاراگینان ها و اشکال اصلاح شده نشاسته و سلولز) ساخته می شوند.

برای کاهش سختی کپسول، مواد رنگ کننده، مواد نگهدارنده، تجزیه کننده ها، روان کننده ها و سطح درمان مواد دیگر می توان به محلول عامل ژل اضافه کرد از جمله پلاستیسایزرها مانند گلیسیرین یا سوربیتول.

مزایای استفاده از کپسول:

حس نشدن بو و طعم دارو از مزایای کپسولها است.

ژلاتین پوسته کپسول در آب سرد نامحلول است اما می‌تواند تا ده برابر وزن خود آب جذب کند. از این ‌رو در مجاورت با مایعات دهان خیلی سریع نرم می‌شود و به همین دلیل بلع آنها آسانتر از قرصها می‌باشد.

نکته:

  • این کپسول ها قابلیت ماندگاری طولانی به مدت 2 سال را دارند.
  • کپسولها می‌توانند رطوبت محیط را به خود بگیرند لذا باید از قراردادن کپسولها در محیط مرطوب خودداری کرد.
  • همچنین در محیط خشک کپسول می‌تواند بسیار شکننده شود.
  •  کپسولها چنانچه در کنار هم قرار گیرند به یکدیگر می‌چسبند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ارتباط با ما

  • 09121531599
  • تهران،میدان شهدا

برچسب ها